Верховний Суд України в постанові від 27 вересня 2017 року по справі №6-1467цс17висловив свою правову позицію щодо переліку осіб, які звільнені від оплати судових витрат.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору при розгляді справи у всіх судових інстанціях звільняються позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За положенням частин першої, другої статті 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Якщо сторона, на користь якої ухвалено рішення, звільнена від оплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які зазнали витрат, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У справі, яка переглядається, приймаючи рішення про розподіл судових витрат і стягуючи з позивача за зустрічним позовом судовий збір в дохід держави за надання відповідачем за зустрічним позовом апеляційної скарги, апеляційний суд, з висновками якого погодився суд касаційної інстанції, залишив без уваги ту обставину, що позивач за зустрічним позовом є особою, яка має пільги зі сплати судового збору при подачі позовної заяви, оскільки він є громадянином, віднесеним до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи і не обґрунтував наявність правових підстав для покладання на нього обов'язку щодо сплати зазначеного судового збору в дохід держави.