flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Не можна зняти арешт, якщо виконавчий лист повернуто в зв'язку з відсутністю майна у боржника

31 липня 2017, 19:01

Виконавче провадження не є завершеним у разі повернення виконавчого документа стягувачу. Тобто після цього не можуть наступити правові наслідки, передбачені ч. 2 ст. 50 Закону «Про виконавче провадження». Відповідно до ст. 49 Закону виконавче провадження підлягає завершенню у випадках, передбачених ч. 1 цієї статті. При цьому в ній не вказано випадок повернення виконавчого листа в зв'язку з відсутністю майна у боржника.

До такого висновку дійшла колегія суддів ВССУ при розгляді справи № 6-6568св17.

Так, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону, що діє на момент виникнення спірних правовідносин, виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені держвиконавцем заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.

Повернення виконавчого документа стягувачеві з підстав, передбачених ст. 47 Закону «Про виконавче провадження», не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених ст. 22 Закону.

Якщо у виконавчому провадженні держвиконавцем накладено арешт на майно боржника, в постанові про завершення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, держвиконавець зазначає про зняття арешту, накладеного на майно боржника.

Таким чином, в зв'язку з відсутністю майна у боржника держвиконавець виніс постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, але законодавством не передбачено право держвиконавця на зняття арешту в разі повернення виконавчого документа з цих підстав. Стягувач має право повторно звернутися із заявою про примусове виконання невиконаного рішення суду, боржником за яким є саме заявник в цій справі.

При цьому боржник може добровільно виконати рішення суду, що є його обов'язком відповідно до вимог ст. 129 Конституції і ст. 14 ЦПК, після чого арешт з майна може бути знятий відповідно до закону.

Джерело: Юр ліга - http://jurliga.ligazakon.ua