flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

В РСУ пояснили, хто і чому не може перевіряти суди

24 червня 2016, 14:29

 Рада суддів України назвала правильною практику судів стосовно недопуску працівників органів Державної фінансової інспекції (Державної аудиторської служби України) до проведення перевірок в судах.

Про це йде мова в рішенні РСУ від 9 червня 2016 р. №44. Рішення було прийнято у відповідь на звернення судів щодо намірів фінінспекції провести перевірки фінансово-господарської діяльності.

Як відзначається, РСУ також збирається звернутись з вимогою щодо недопущення вчинення органами державної фінінспекції дій, які можуть поставити під сумнів незалежність суддів, зокрема, проведення перевірок фінансово-господарської діяльності судів зазначеними органами.

В обґрунтування свого рішення РСУ посилається на наступні положення законодавства.

Так, відповідно до положень ст. 17 Закону ,,Про судоустрій і статус суддів” єдність системи судів загальної юрисдикції забезпечується фінансуванням судів виключно з держбюджету України. Функції головного розпорядника коштів держбюджету щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції покладаються на Державну судову адміністрацію України.

Крім того, відповідно до вимог п. 24 ст. 4 Положення про ДСАУ, саме Державна судова адміністрація як головний розпорядник коштів здійснює внутрішній контроль за використанням бюджетних коштів і матеріальних ресурсів у судах, територіальних управліннях, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління ДСАУ, аналізує ефективність використання бюджетних коштів їх розпорядниками нижчого рівня та одержувачами на основі поданих ними звітів.

Разом з тим, відзначають в РСУ, до повноважень Державної фінансової інспекції (Державної аудиторської служби України) віднесено вжиття заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, зокрема, шляхом звернення до суду в інтересах держави. "Така ситуація може спричинити конфлікт інтересів між судом як органом, який здійснює правосуддя, та органом, щодо якого здійснюється перевірка", - йдеться у рішенні РСУ.

В той же час, перевірки установ судової системи відповідно до вимог Закону ,,Про Рахункову палату” неодноразово здійснювались Рахунковою палатою. При цьому, у Рахункової палати відсутнє право на звернення з відповідними позовами до суду.

Таким чином, на думку Ради суддів, проведення вже згаданих перевірок органами Державної фінансової інспекції (Державної аудиторської служби України) загрожує незалежності судів та суддів.