Очікується, що до 30 квітня цього року будуть презентовані результати опитування суддів з питань реформування судової системи. Відповідне опитування збираються провести до 26 лютого серед суддів всіх регіонів.
Опитування, посприяти якому погодилась Рада суддів України, ініційовано проектом USAID “Справедливе правосуддя”. Відповідне Рішення РСУ від 04.02.2016 №6 "Щодо сприяння проведенню опитування суддів України щодо реформування судової системи" опубліковано на сайті РСУ.
Своїм рішенням Рада не лише затвердила анкету опитування суддів України, а й визначила необхідність звернутись до голів місцевих та апеляційних судів
загальної юрисдикції з проханням щодо сприяння проведення опитування суддів.
Метою опитування є з'ясування бачення суддями реформи судової системи, відновлення довіри громадян тощо.
За результатами тендеру було визначено, що проведенням опитування займатиметься іноземне підприємство “ГФК Юкрейн".
Очікується, що мінімальний обсяг вибірки охопить 700 суддів з усіх регіонів, за винятком тих, де проходить АТО. Відібрані респонденти представлятимуть всі інстанції та юрисдикції. Суддів-респондентів обиратимуть в 2 етапи:
- обрання 105-110 судів, які представлятимуть всі регіони, інстанції, юрисдикції;
- розрахування кількості суддів в кожному суді, яких слід опитати для репрезентативної кількості
респондентів - з переліку суддів за алфавітним порядком виберуть кожного другого, третього і т.д.
Опитування буде проводитись у формі інтерв'ю, яке, орієнтовно, триватиме від 40 до 50 хвилин.
Анкета опитування суддів містить наступні питання:
- чи відбувається і наскільки ефективно відбувається судова реформа в Україні та що потрібно зробити для підвищення ефективності цього процесу?
- чи є ефективними та дієвими закони про очищення влади, про відновлення довіри до судової влади, про забезпечення права на справедливий суд?
- чи виконання вищезгаданих законів відбувається відповідно до міжнародних стандартів суддівської незалежності та зобов'язань України щодо дотримання прав людини.
Загалом анкета містить кілька десятків питань як щодо
особи судді (стаж, посада тощо), так і стосовно його професійного досвіду та проведення відповідної реформи судової системи в Україні.