Згідно з абз. 5 ст. 55 Конституції України особа має право на звернення за захистом після використання національних засобів правового захисту у міжнародні юрисдикційні установи, які визнала Україна.
Європейський Суд з прав людини (далі - Суд)– це міжнародний судовий орган, метою створення якого є забезпечення дотримання Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї, державами - учасницями, що її ратифікували. Він покликаний перевіряти дотримання державами прав та гарантій їх забезпечення, передбачених Конвенцією.
Європейська Конвенція з прав людини – це міжнародний договір, який мають право підписувати лише держави-члени Ради Європи. Європейський Суд було засновано на підставі Конвенції, котра визначає його функціонування та містить перелік прав та гарантій їх забезпечення, яких держави зобов’язалися дотримуватися
Місцезнаходженням суду є місто Страсбург (Франція). Проте, якщо Суд вважатиме за доцільне, він може здійснювати свої функції будь-де на території держав -членів Ради Європи.
Кількість суддів, з яких він складається, відповідає кількості держав-членів Ради Європи,що ратифікували Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод. На даний час таких держав є сорок сім.
Судді
обираються Парламентською Асамблеєю Ради Європи зі списків із трьох
кандидатів,запропонованих кожною державою, строком на дев’ять років без права на
переобрання.
Судді засідають у своїй особистій якості і не є представниками жодної держави.
Відповідно до пункту 3 статті 21 Конвенції, упродовж строку своїх повноважень судді не можуть займатися ніякою політичною, адміністративною чи професійною діяльністю,несумісною з їхньою незалежністю,безсторонністю або вимогами виконання посадових обов'язків на постійній основі.
«Національний суддя» (суддя у справі щодо своєї держави) не може засідати у справі, яка розглядається суддею одноособово. У виняткових випадках його може бути запрошено до складу комітету з трьох суддів. Утім, якщо справа розглядається палатою з семи суддів чи Великою Палатою з сімнадцяти суддів, «національний суддя» завжди входить до її складу.
В опрацюванні заяв Суду допомагає секретаріат, котрий складається в основному з юристів (їх також називають юридичними секретарями) із усіх держав-членів Ради Європи. Вони є незалежними від країни їх походження; та не представляють ні заявників, ні держави.
У разі недотримання національним судовим органом положень Конвенції будь-яка особа може поскаржитися до Суду про порушення її прав, і Суд може винести рішення проти відповідної держави.
Суд виконує свої завдання, розглядаючи скарги (відомі як «заяви»), подані громадянами або, в деяких випадках – державами. При цьому, Суд не може порушити справу з власної ініціативи. Він наділений компетенцією розглядати індивідуальні або міждержавні скарги на порушення положень Європейської конвенції з прав людини.
ЯКИХ УМОВ Я ПОВИНЕН ДОТРИМАТИСЯ ПРИ ПОДАННІ ЗАЯВИ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ?
Які умови стосуються мене особисто:
- Заява має стосуватись лише порушень, допущених однією з держав, на які поширюється дія Конвенції. Вам не обов’язково бути громадянином однієї з держав, які ратифікували Конвенцію. Порушення прав, на яке ви скаржитеся, повинно бути вчиненим однією з таких держав, в межах її«юрисдикції», що, зазвичай, означає в межах її території. Тобто, українська фізична та юридична особа можуть подати заяву до Суду на дії не тільки України,а й інших держав, які визнали юрисдикцію Суду, у випадку порушення їхніх основних прав і свобод.
Але у разі Вами подання заяви на дії саме України, Вам слід пам’ятати, що Суд може розглянути тільки ті звернення, які стосуються обставин, що виникли після того, як Україна ратифікувала Конвенцію (з 1листопада 1998 р.) і визнала юрисдикцію Європейського суду з прав людини(вимога ratione temporis).
- Ви можете бути фізичною або юридичною особою, як-то,наприклад, компанією або об’єднанням.
- Ви можете скаржитися лише на ті порушення прав, які було допущено безпосередньо та особисто щодо Вас. Тобто, до Європейського Суду Ви можете звернутися із заявою, якщо вважаєте, що Ви особисто і безпосередньо стали потерпілим від порушення прав і свобод гарантій, зазначених у Конвенції або в Протоколах до неї.
Ви не можете оскаржувати загалом закон чи заходи,наприклад, якщо ви вважаєте, що вони були несправедливими; Ви не можете скаржитися від імені інших осіб, (за винятком тих випадків, коли ці особи чітко визначені та Ви є їхнім офіційним представником).
Чи існують будь-які процедури на рівні національного судочинства, які необхідно попередньо пройти?
- Так. Ви маєте спочатку використати всі засоби правового захисту в державі, якої стосується заява, які могли б виправити ситуацію, про яку Ви скаржитеся (часто такими засобами правового захисту є звернення до відповідного суду з подальшим апеляційним оскарженням або навіть оскарженням до вищого суду, такого як Верховний Суд або Конституційний Суд,якщо такі процедури оскарження існують);
Термін «вичерпання національних засобів правового захисту» передбачає обов’язкове використання заявником всіх засобів, як адміністративних, так і судових, які передбачені в національному законодавстві( справа Садик проти Греції).
Самого лише використання цих засобів захисту недостатньо. Необхідно, щоб при їх використанні, Ви дійсно виклали Ваші скарги(тобто виклали суть порушень Конвенції, про які Ви заявляєте).
Важливо зазначити, що коли заява визнається неприйнятною з посиланням на невиконання вимоги про вичерпання національних засобів правового захисту, то це є тимчасовою перешкодою. Суд може повернутись до розгляду заяви в разі виконання заявником положення про вичерпання національних засобів правового захисту.
- Ви маєте лише шість місяців від дати прийняття остаточного рішення на національному рівні (зазвичай, це рішення найвищої судової інстанції), впродовж яких Ви можете подати заяву до Європейського Суду.Після закінчення цього строку Вашу заяву не може бути прийнято до розгляду Судом.
Відлік шестимісячного строку починається не тільки від дати прийняття національного рішення, але також і від дати, коли заявникові стало відоме це рішення і, таким чином, він отримав можливість звернутися із заявою до Суду.
Вимога стосовно шестимісячного строку дії «закону про давність позову» може застосовуватися тільки у випадках, коли йдеться про конкретні та визначені події. У випадках, коли не можна оскаржити рішення чи дію державних властей,термін починається з моменту вступу в силу остаточного рішення або дії. Якщо у заяві йдеться про застосування положення закону, наслідком якого є порушення,що продовжується протягом тривалого часу, в такому разі не існує «точки відліку», з якої починається шестимісячний строк.
Проти кого можна подати заяву до Європейського Суду?
- Проти однієї чи декількох держав, на які поширюється дія Конвенції і котра/котрі, на Вашу думку (своєю дією або діями чи бездіяльністю, що стосувались безпосередньо Вас), порушили Конвенцію з прав людини.
- Скарги мають стосуватися дій або бездіяльності одного або декількох органів влади держави, якої стосується заява (наприклад,судового або адміністративного органу).
- Суд не може розглядати заяви проти приватних осіб або приватних організацій, таких як господарські товариства.
Чого може стосуватися моя заява?
Ваша заява повинна стосуватися одного з прав, викладених у Європейській конвенції з прав людини.Порушення, на які Ви скаржитесь, можуть стосуватися широкого кола питань, таких як: катування чи нелюдське поводження з ув’язненими, законність тримання під вартою, порушення при розгляді цивільних чи кримінальних питань, дискримінація у здійсненні прав, викладених у Конвенції, батьківські права, право на повагу до приватного та сімейного життя, житла і кореспонденції, свобода вираження поглядів, свобода передавати чи отримувати інформацію, свобода участі у зібраннях та демонстраціях, вислання та екстрадиція, конфіскація майна та його вилучення.
- Ви не можете скаржитися на порушення інших юридичних актів, крім Європейської конвенції з прав людини, зокрема таких як Загальна декларація прав людини ООН чи Хартія основних прав ЄС.
ЯК Я ПОВИНЕН ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ, ЯКЩО Я ВВАЖАЮ СЕБЕ ПОТЕРПІЛИМ ВІД ПОРУШЕННЯ КОНВЕНЦІЇ?
Звернутися до Суду можна або звичайним листом, в якому необхідно чітко викласти Ваші скарги (в такому разі Вам буде надіслано формуляр заяви, який потрібно заповнити), або одразу надіслати заповнений формуляр заяви.
Лист і/або заповнений формуляр заяви потрібно надіслати за адресою:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
Для того щоб перший лист до Європейського суду зупинив відлік шестимісячного терміну для подачі заяви, необхідно, щоб в ньому містилася детальна інформація про суть заяви, інакше кажучи, повинні бути викладені факти, на яких базується припущення про порушення прав людини, також має бути визначено, які права було порушено, з посиланням на статті Конвенції та протоколи чи без них.
На офіційному сайті Європейського суду з прав людини можна знайти форму заяви та рекомендації щодо її заповнення
Писати до Суду можна однією з офіційних мов Суду(англійською чи французькою) або ж офіційною мовою будь-якої з держав, що ратифікували Конвенцію.
Якщо Ви надсилаєте заяву факсом, необхідно також надіслати її оригінал поштою.
Не скріплюйте листи і документи, які Ви надсилаєте до Суду, степлером, клеєм, ані жодним іншим чином. Усі сторінки повинні бути послідовно пронумеровані.
Не потрібно приїздити до Страсбурга особисто і викладати предмет заяви в усній формі. Це не пришвидшить розгляд Вашої заяви.Вам також не буде надано будь-яких юридичних порад.
Секретаріат може попросити Вас надіслати додаткові документи, відомості чи пояснення стосовно Ваших скарг.
Щойно Ви отримаєте формуляр заяви, необхідно уважно і розбірливо заповнити його та якнайшвидше відіслати до Суду разом із необхідними документами в якнайкоротший термін, не пізніше, ніж через вісім тижнів від дати першого листа Секретаріату (у випадку якщо ви спочатку надсилали звичайного листа).
При заповненні формуляра заяви потрібно
а) надати необхідну інформацію про сторони (розділ І формуляра). Якщо заява подається від імені декількох заявників, використовуйте окремий аркуш для даних про особу кожного з них. Якщо у Вас є представник(и),надайте довіреність(- ності) на його(їхнє) ім’я;
б) викласти чітко і стисло факти, які становлять предмет Ваших скарг (розділ ІІ). Намагайтеся описувати події в тій послідовності, в якій вони відбувалися, вказуючи точні дати. Якщо Ваші скарги стосуються декількох питань (наприклад, різних судових проваджень), напишіть про кожне із них окремо;
в) пояснити якомога точніше, в чому полягають Ваші скарги відповідно до Конвенції (розділ ІІІ). Зазначте, до яких положень Конвенції Ви апелюєте і поясніть, чому Ви вважаєте, що факти, викладені Вами в розділі ІІ, містять порушення цих положень.
г) надати відомості, які би підтверджували, що Ви дотрималися відведених термінів та вичерпали національні засоби правового захисту (розділ ІV). Інформацію щодо кожної скарги викладіть окремо;
д) стисло вказати, яких результатів Ви очікуєте від розгляду Вашої заяви в Суді (розділ V);
е) повідомити, чи зверталися Ви зі скаргами,викладеними у Вашій заяві, до інших міжнародних інстанцій, які займаються розслідуванням або врегулюванням подібних питань (розділ VI). Якщо так, Вам необхідно надати повну інформацію про такі звернення, включно з назвою органу,до якого Ви подавали скарги, відомості про їх розгляд, дати розгляду, а також відомості про рішення, які було ухвалено. Надайте копії відповідних рішень та інших документів;
є) скласти перелік усіх судових та інших рішень,згаданих у розділах IV та VI, а також усіх інших документів, які б Ви хотіли надати Суду в якості доказів (протоколи слухань, заяви свідків тощо) (розділVІІ). Додайте повні копії зазначених документів, якщо Ви ще не надіслали їх до Суду. Суд не повертає отриманих документів, тому в Ваших інтересах не надсилати оригінали, а лише копії;
ж) підписати заяву. Якщо заяву підписує представник,необхідно додати належним чином заповнену довіреність (у випадку, якщо її не було надіслано раніше).
Якщо Ви не бажаєте, щоб дані про Вашу особу було розкрито, Вам необхідно негайно поінформувати про це Суд, із зазначенням підстав такого клопотання. Президент Палати вирішить, чи є Ваше клопотання обґрунтованим .
На початковому етапі розгляду справи Ви не повинні бути представлені юристом. Якщо Ви все ж бажаєте звернутися до Європейського Суду через представника, необхідно разом із формуляром заяви надіслати довіреність на представництво Ваших інтересів.
Які основні особливості процедури розгляду заяв у Суді?
Процедура розгляду – письмова. Вам буде письмово повідомлено про кожне рішення, винесене Судом у Вашій справі. Слухання у справах проводяться лише у виняткових випадках.
Розгляд заяв – безкоштовний.
Хоча на початкових етапах розгляду заявнику не обов’язково бути представленим юристом, Вам буде потрібен юрист, коли заяву буде доведено до відома уряду. Проте, переважна більшість заяв визнається неприйнятними без повідомлення про них уряду.
Ви не повинні оплачувати інші витрати, крім Ваших особистих, що пов’язані зі справою (такі як послуги юриста, витрати на збір інформації та на листування).
Після подання заяви Ви маєте право звернутися до Суду за фінансовою допомогою для оплати послуг юриста. Така допомога не надається автоматично, і отримати її можна не відразу після подання заяви, а лише на подальших стадіях розгляду.
Перш за все, Суд визначить, чи є Ваша заява прийнятною. Тобто це означає, що заява має відповідати низці вимог,передбачених Конвенцією.
Якщо вищезазначених умов не дотримано, Вашу заяву буде відхилено. Якщо заява містить декілька скарг, Суд може визнати деякі з них прийнятними, а решту відхилити.
Зверніть увагу:
Європейський Суд не уповноважений скасовувати рішення чи закони, прийняті на національному рівні.
Якщо заяву або окремі скарги визнано неприйнятними,таке рішення є остаточним і оскарженню не підлягає.
До повноважень Суду не входить виконання рішень, які він виносить. Рішення, винесені Судом, скеровуються Комітету Міністрів Ради Європи, який покликаний контролювати їх виконання та забезпечувати виплату грошових компенсацій.
Якщо заяву або певні зазначені в ній скарги визнано прийнятними, Суд запропонує сторонам (заявнику та державі, якої стосується справа) укласти мирову угоду. Якщо сторони не досягнуть згоди, Суд розгляне«заяву по суті», тобто вирішить, чи мало місце порушення Конвенції чи ні.
ЩО НЕ МОЖЕ ЗРОБИТИ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ?
Європейський Суд не може виступати апеляційним інстанцією по відношенню до національних судів; він не проводить нові слухання по справам, не уповноважений скасовувати, змінювати чи переглядати рішення національних судів.
У зв’язку з великим навантаженням, іноді розгляд заяви може початися лише через рік після її надходження. Окремі заяви Суд може визнати терміновими і розглянути їх в пріоритетному порядку, зокрема у випадку,якщо життя чи здоров’я заявника знаходиться під загрозою.
Європейський Суд не може захищати Ваші інтереси безпосередньо перед державним органом, дії якого Ви оскаржуєте. Лише у виключних випадках Суд може вжити тимчасових заходів. Згідно з усталеною практикою, Суд вчиняє так лише у випадках, коли існує серйозна загроза спричинення шкоди здоров’ю заявника.
ЩО МОЖЕ ОДЕРЖАТИ ЗАЯВНИК?
Якщо Суд встановить, що мало місце порушення Конвенції, він може присудити «справедливу сатисфакцію», тобто певну суму грошей на відшкодування шкоди, спричиненої таким порушенням. Суд може також зобов’язати державу відшкодувати витрати заявника у зв’язку із зверненням до Суду. Якщо Суд не встановить порушення, заявник не повинен буде сплатити додаткові кошти (зокрема, не компенсуватиме витрат держави-відповідача).
Пам'ятайте!
Суд не надає допомоги у пошуку чи в оплаті послуг юриста для підготовки подання заяви.
Суд не
надає інформації стосовно законодавства держави, проти якої скерована заява.